ISOVER pokazuje put u budućnost
ISOVER podržava put Srbije prema energetskoj nezavisnosti i aktivno mu doprinosi osmišljavanjem najsavremenijih izolacionih sistema i realizacijom vrhunskih tehnologija. ISOVER je preduzeće sa tradicijom koje prihvata odgovornost za budućnost.
Do danas, ISOVER utire put energetski efikasnoj izgradnji i održivoj zaštiti okoline.
Sistem za biološko prečišćavanje izlaznog vazduha: još tokom 80-tih godina prošlog veka preduzeće je razvilo svetski patent za prečišćavanje vazduha koji se odvodi iz postrojenja. Na taj način regionalno delovanje i zaštita okoline idu ruku pod ruku.

Mi ulažemo u inovativnost, kvalitet i čistu okolinu. Zato nam možete verovati!
Već više od 50 godina ISOVER je predvodnik na području izolacionih materijala i štednje energije. To obavezuje. Stoga se u svemu što činimo u središtu nalaze ljudi, a to su kupci kojima je udobno u njihovim domovima jer ISOVER proizvodi obezbeđuju bolju klimu u stanu, kao i partneri koji sa ISOVER-om mogu računati na izvrsne proizvode i natprosečno veliki angažman, a takođe i radnici kojima stvaramo klimu otvorenosti i podsticaja, čime ih motivišemo za bolji rad.
I u pogledu budućnosti ISOVER polaže veru u kvalitet – sa inovativnim proizvodima za maksimalnu sigurnost kako radnika tako i stanara.
Sigurnost u radu
Proizvodi Isovera od staklene vune sigurno se i lako ugrađuju
Slede najvažnije informacije iz Sigurnosno-tehničkog lista prema 91/155/EEZ (ažurirano prema 2001/58/ EZ)
Primena: mineralna vuna ISOVER primenjuje se u toplotnoj, zvučnoj i protivpožarnoj izolaciji u građevinarstvu i tehničkim izolacijama.
Sastav i sastojci: mineralna vuna ISOVER sastoji se od staklaste strukture koju čine mineralna vlakna uz mali dodatak mineralnih ulja, sa ili bez dodatka duroplastičnih veštačkih smola i sredstava za osiguranje prijanjanja, ev. sa kaširanjem, disperzionim lepkom i hidrofobnim sredstvom.
- Težinski udeo staklene vune (sirovine od mineralnog stakla) je 91 – 99,5%, od toga je oko 80% reciklirano staklo
- Organski težinski udeo (vezivo – bakelit) je 0,5 – 9%
- Neki proizvodi imaju dodat poseban spoljni sloj: stakleni voal, aluminijsku foliju ili tanki poliesterski sloj
Kategorizacija i označavanje (EU-instrukcija 67/548): proizvodi od staklene vune ISOVER ispunjavaju uslove iz „Direktive 97/69/EZ Dodatak Q“ Komisije EU od 5.12.1997. Time je naučno utvrđeno da nisu svrstani ni u koju od kategorija proizvoda koji uzrokuju rak, te da nisu obavezne zaštitne mere u proizvodnji tih materijala i radu s njima. U okviru jedne konferencije u Lionu u oktobru 2001. nezavisni stručnjaci IARC-a (Međunarodne agencije za istraživanje karcinoma), službe Svetske zdravstvene organizacije (WHO), izmenili su kategorizaciju svih mineralnih vuna još iz 1987., iz „eventualno kancerogena (2B)“ u „bez kategorizacije (3)“. Na taj način su uvaženi rezultati brojnih obimnih studija i eksperimenata na životinjama koji su se sprovodili od 1987. u vezi sa zdravstvenim rizicima rukovanja staklenom i kamenom vunom te vunom od šljake, pa i one koja ne odgovara zahtevima Direktive EU. Kategorizacija od strane IARC-a za sada još nema direktni uticaj na kategorizaciju u EU, ali potvrđuje i povećava poverenje graditelja i potrošača u proizvode koji su ispitani i označeni slobodnima u skladu s Direktivom 97/69/EZ Dodatak Q , te pokazuje da rad sa recikliranim materijalima ne predstavlja rizik.
Nezavisno od toga i dalje treba izbegavati svako nepotrebno podizanje prašine te osigurati dovoljno provetravanje mesta rada i korišćenje odgovarajuće radne odeće, od rukavica i eventualno zaštitnih naočara i maski za zaštitu disajnih organa za slučaj kratkotrajno povećane koncentracije prašine.
Granične vrednosti izlaganja: ne postoji tehnička orijentacijska koncentracija jer su proizvodi oslobođeni kategorizacije opasnosti, no zato postoji maksimalna koncentracija na radnom mestu za opšte zagađenje prašinom: 15 mg/m³ čestica koje se mogu udahnuti i 6 mg/m³ čestica koje mogu proći u alveole pluća.
Vlakna u proizvodu izrazito su biološki razgradljiva (to znači da ponderisano vreme prepolovljenja vrednosti vlakna dužeg od 20 µm nakon udisanja iznosi manje od 10 dana, a prema ispitivanju intratrahealne bioperzistencije manje od 40 dana). Svi proizvodi odgovaraju Evropskoj direktivi 97/69/EZ, pa ne postoje posebni rizici.
Lokalno dejstvo: krupnija vlakna mogu imati mehaničko dejstvo na kožu, mrežnicu oka ili sluznicu. To su prolazne reverzibilne pojave kakve može prouzrokovatu i prašina koja ne sadrži vlakna. Mere prve pomoći: isprati grlo i usta, izduvati nos. U slučaju dodira s kožom preporučuje se lagano ispiranje toplom vodom i sapunom; u slučaju alergije potražiti savet lekara. Uđe li prašina u oko, postupiti sa česticama kao sa stranim telima i temeljno isprati vodom te ev. konsultovati lekara.
Rukovanje i skladištenje: paziti na dobro provetravanje prostora i izbegavanje podizanja prašine, npr. prilikom rezanja umesto testere koristiti nož ili poseban alat „ISOBOY“. Ako se materijal ugrađuje u prostorima sa slabim provetravanjem ili istovremeno s drugim materijalima kod kojih se stvara prašina, preporučuje se nošenje maske P1 za zaštitu disajnih organa, odgovarajućih rukavica, zaštitnih naočara, te udobnu zatvorenu radnu odeću. Po završetku rada isprati prašinu hladnom vodom.
Skladištenje: čuvati od mehaničkog oštećenja, skladištiti na suvom mestu.
Proizvodi od mineralne vune ISOVER – Sigurni izolacioni materijali
Onaj ko za osnovu uzima prirodnu sirovinu stvara verodostojan gotov proizvod. Staklenu vunu ISOVER karakteriše sledeće:
- nema kategorizacije rizika, neškodljiva je za zdravlje prema Direktivi 97/69/EZ Evropske komisije
- sigurna je u radu i korišćenju
- ne sadrži freone ni pesticide
- hemijski je neutralna
- pruža odličnu toplotnu, zvučnu i protivpožarnu izolaciju
- upravo kod velike debljine izolacionog sloja postiže se osobito ekonomična protivpožarna zaštita
- ne gori
- ne sadrži protivpožarne hemikalije opasne za podzemne vode
- ima dugi vek trajanja, ne trune
- otvorena za difuziju
Štedljivo pakovanje
Većina izolacionih materijala ISOVER zavijaju se u rolne i pakuju. Pakovanjem se izolacioni materijal komprimuje. Pritom se ne događa ništa drugo, nego se samo istiskuje vazduh. Na taj način rolna izolacionog materijala je manja za 80 %. To znači mnogo manje ambalaže i troškova prevoza. Najzad, jedno jedino teretno vozilo kategorije 6 može prevesti više izolacionog materijala nego drugih proizvoda. Naravno da se time smanjuje i potreba za skladišnim prostorom te se materijal lakše smesti na gradilištu. Kad se pakovanje otvori, staklena vuna ponovo poprimi svoj izvorni volumen i razvije sve svoje kvalitete. Na taj način jedna jedina inovacija, mogućnost kompresije staklene vune ISOVER, dovodi do mnogih prednosti u lancu primene.
Manje štetnih supstanci
Ekologija i ekonomija idu ruku pod ruku. Potreba za manjim prevoznim kapacitetima znači, naravno, i manju potrošnju goriva, a time i manje ispuštanje štetnih supstanci u vazduh – u prilog zdrave okoline.
Ekološki podaci
Proizvodi Isover od staklene vune ne predstavljaju rizik za okolinu, već zahvaljujući toplotnoj, zvučnoj i protivpožarnoj izolaciji imaju pozitivne efekte na nju.
S tim u vezi vidi tehničke podatke.
Uputstva za odlaganje
Prema propisima o odlaganju otpada koji su na snazi od 01.03.2008. i Dodatku 2, t. 2, Popis II, podtačka 2.1 i 2.2, otpad od mineralne vune i sve vrste spoljnih slojeva pogodni su za odlaganje na deponijama građevinskog materijala i masovnim deponijama bez prethodnog ispitivanja; celi proizvodi mogu se ponovo upotrebiti. U drugim evropskim zemljama van Austrije treba se pridržavati specifičnih lokalnih odredbi. Kodni broj otpada je 31416 prema standardu ÖNORM S 2100, izdanje 2005.
Ambalaža
Ambalaža ne podleže obavezama iz propisa o ambalaži i može se stavljati u javne sisteme sakupljanja (npr. žuta kesa, plastični kontejner).
Kako nastaje mineralna vuna
Proizvodnja mineralne vune može se uporediti sa proizvodnjom šećerne vate – razlikuju se samo osnovni materijali.
Za izradu mineralne vune kao sirovine se koriste kvarcni pesak, vapnenaste stene i natrijum karbonat. Najveći udeo imaju reciklažni materijali kao što su staklene boce, automobilska i prozorska stakla, koji u mineralnoj vuni ISOVER iznose više od 80%. I ostaci obrezivanja ponovo se vraćaju u proizvodnju. Ukupna količina energije potrebna za proizvodnju mineralne vune je mala zahvaljujući upotrebi reciklažnih materijala. Na taj način se isplati utrošena energije za proizvodnju i prevoz, na primer toplotna izolacija tavanske ploče se isplati već nakon 10 dana.
Postupak proizvodnje
Topljenje: korišćeno staklo i staklene sirovine tope se u peći na temperaturi od oko 1.300 stepeni Celzijusa. Sistem za biološko prečišćavanje vazduha koji se odvodi iz postrojenja naše je sopstvene izrade i garantuje ispuštanje čistog vazduha u okolinu.
Postupak dobijanja vlakna: rastopljena masa se kontinuirano pretvara u vlakna propuštanjem kroz „sito" u struji vazduha. U stručnom žargonu to se naziva postupkom štampanja i izvlačenja.
Dodavanje veziva: vlaknima se dodaje mala količina veziva, tj. veštačkih smola poput bakelita, koje deluju kao lepak. Time izolacioni materijal poprima pravi oblik i mehanička svojstva. Prema potrebi i u zavisnosti od proizvoda dodaje se i silikon, radi postizanja vodootpornosti.
Peć za očvršnjavanje: tečno vezivo stvrdnjava se u peći. Tek tada staklena vuna koja je inače bela, poprima tipičnu žutu boju.
Rezanje: staklena vuna potom se reže na željenu veličinu i oblik, npr. za rolane bale ili ploče. Višak odrezanog materijala se ponovo vraća u proizvodni proces.
Pakovanje i prevoz: zbog njene velike elastičnosti, volumen staklene vune može se prilikom pakovanja jako smanjiti. U slučaju rolanih bala ISOVER sabijanjem može se uštedeti do 60% prostora, a time i troškova prevoza, skladištenja i distribucije.